+420 519 326 294  Břeclav

+420 606 083 064  Hodonín

Poradna

Primule - petrklíče, aneb - barvy, kam se podíváš!

Primule - petrklíče, aneb - barvy, kam se podíváš!

Není, není ze železa, 

přece je to klíč, 

otevírá bránu k jaru,

je to PETRKLÍČ!

Kromě krásných jarních květů se pod tímto názvem skrývá spousta zajímavostí. Věděli jste třeba, že;

 

Staří Řekové Primula veris - Prvosence jarní říkali „květina sedmi bohů“ a patřila podle mytologie mezi jednu z léčivých rostlin hory Olymp?
Léčivé látky obsahuje květ (sbíraný buď se zeleným kalichem, případně i s krátkým kouskem stonku, nebo jen samotný žlutý květ) a oddenek – ten ovšem pro léčebné účely v domácí lékárně nepřipadá v úvahu, protože rostlina je chráněná! Květ se suší velmi rychle a ve stínu, umělá teplota nesmí překročit 40 °C. Účinnými látkami jsou saponiny a silice, kterých je v rostlině nejvíce právě v době květu. Naši předkové používali k přímé konzumaci i mladé listy jako cenný zdroj mnoha vitamínů a minerálních látek v jarním období. Obdobné účinky jako prvosenka jarní má i prvosenka vyšší se sírově žlutými květy, které jsou mnohem víc otevřené. Různobarevné šlechtěné zahradní kultivary se nepoužívají! 
Prvosenka má výtečné sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém přepětí, při bolestech hlavy nervového původu a při nespavosti. Nálev z květů prvosenky pomůže zdolat obtíže při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli, protože výrazně zlepšuje vykašlávání. Dále působí petrklíč močopudně a pomáhá tak k rozpadu drobných močových kaménků. Protože se prvosenka v lékárnách ani speciálních prodejnách většinou neprodává, zůstáváme odkázáni na vlastní sběr. Proto se většinou používá jako součást bylinných směsí (např. s jitrocelem, černým bezem, podbělem, fenyklem a dalšími při průduškových onemocněních). (zdroj: D-Test, 4/2005, publikováno 5.4.2005)

Existuje celá řada nejrůznějších druhů zhruba 550, kříženců a odrůd. Nejjednodušší dělení je podle typu květenství.

Prvosenky kulovité - P.denticulata

Prvosenky polštářovité - P. vulgaris

Prvosenky okoličnaté - P. veris

Prvosenky patrovité - P. japonica

Prvosenky zvonkovité - P. alpicola

RADY PRO PĚSTITELE

Primulky obecně preferují vlhčí stanoviště, podle druhu pak bohatší na vápník, nebo naopak půdy s mírně kyselejším pH.

Pokud si chcete zkusit primulky sami namnožit, posbírejte semena z otvírajících se tobolek a ihned po sběru vysejte. 

Čeho se při pěstování vyvarovat:

Primulky nemají rády vysoké teploty, rychle pak odkvétají, květy blednou a celkově rostlina ztrácí vitalitu.

Vyvarujte se vysazování do nevyzrálých zemin, špatně uzrálého kompostu, listovky, nebo do čisté rašeliny - na listech se objevují chlorózy, které jsou projevem výsadby do nevhodného substrátu. Chlorozy nejen, že nevypadají pěkně, ale ubírají rostlině plochu, která je schopná normální fotosyntézy, celkově rostlina chřadne.

Nepřelévejte rostliny (hlavně v květináčích). Může se zdát, že primule vadne, listy jsou měkké, květy svěšené. Snižte zálivku, aby nezahnívaly kořeny a v substrátu byl dostatek kyslíku. Při přemokření se spouští rozkladné procesy, druhotně se rozvíjí plísně a jiné škodlivé patogeny.

Škůdci - háďátka - drobní "červíci," žijící v substrátu, likvidůjí především kořenové vlášení.

Na rubu listů se může objevit savý škodce - Mšice. Mšice se dají dobře likvidovat kterýmkoliv z dostupných insekticidů, spousty z nich jsou na bázi přírodních přípravků z cizokrajných rostlin.