+420 519 326 294  Břeclav

+420 606 083 064  Hodonín

Poradna

Železník – Verbena bonariensis

     Sporýš argentinský, Sporýš klasnatý, Železník klasnatý, Verbena… Spousta jmen a jedna rostlina.

Velmi populární druh sporýše zažívá velký „boom,“ ačkoliv v Evropě není žádnou novinkou, pěstuje se tu totiž už od roku 1737.

     Exotický vzhled rozvolněného keře, který pochází z Ameriky, láká nejednoho zahradníka. Železník se dá v mírných zimách pěstovat jako krátkověká trvalka, většinou se ale vysazuje do letničkových záhonů, kde tvoří vzdušné vrchní patro výsadby. Železník patří mezi medonosné rostliny, takže kromě potěchy lidského oka slouží bohatě i včelám a motýlům. Květy jsou drobné, ve vrcholových vidlanech a mají typicky fialovou barvu. Kvetou od poloviny léta do pozdního podzimu, kdy vyniknou například ve společnosti vysokých trav. Květy jsou krásné i po usušení, nebo jako nařezané ve váze, kde dlouho vydrží.

     Železník není náročný typ rostliny. Daří se mu na slunném místě, s neutrálním pH půdy. Jeho mrazuvzdornost se uvádí i do -17stupňů, ale to záleží vždy na konkrétním průběhu zimy. Po zimě je potřeba přezimované rostliny seříznout u země, aby znova mohly obrazit. Jednou z mnoha výhod je, že nejsou známy žádné choroby ani škůdci, kteří by Železník ohrožovali.  

     Kromě základního druhu bývá dostupný i kompaktnější kultivar, „Lollipop,“ který má 60cm. Velmi oblíbený, a pravděpodobně nejznámější příbuzný Verbeny bonariensis je Verbena hybrida – Sporýš zahradní. Ten se hojně pěstuje jako truhlíková rostlina na balkony a terasy.